Příprava stavby

Dřevostavba

Ohodnotit tuto položku
(5 hlasů)
Dřevostavba

Dřevo patří mezi tradiční stavební materiál již po staletí. Byl využíván, jak ke stavbě domu, chat, pergol, teras, přístřešků, oken, ale také jako palivo. Především severské země jako Finsko, Švédsko, ale také Kanada patří mezi mezi země, kde se staví stále ve velkém ze dřeva. Odsud se později rozšiřovala technika stavění dřevostaveb do dalších zemí.

U nás nabízí řada výrobců různé technologie výstavby rodinných domů ze dřeva tzv. dřevostavby. Nabídka je opravdu velká a proto je vhodné mít nějaké poznatky o dřevostavbách.

Proč si vybrat dřevostavbu

Dřevostavba je stavba, jehož hlavní nosnou část tvoří dřevo. Hlavní stavební materiál není vhodné kombinovat a tak u dřevostaveb tvoří dřevo nejen nosnou část, ale často i stropy, stěny, střechu, ale i základy. Obecně lze říct, že dřevostavby jsou stavěny nejčastěji suchým procesem. Ze dřeva můžete postavit opravdu různorodý tvar. Stačí když si seženete šikovného tesaře na stavební práce.

Ze dřeva mohou být postaveny nejen rodinné domy, pergoly, terasy, ale také administrativní budovy a hotely a jiné velké stavby.

Výhody dřevostaveb

 • Přírodní materiál  - ekologický materiál, recyklovatelný
 • rychlá výstavby – hrubou stavbu můžete mít během několika měsíců
 • Lze stavět téměř kdykoliv – dřevostavba se staví suchým procesem a tak nejsme zavislí na ročním období
 • Vhodný pro alergiky - příjemný a zdravější klima, dřevo dýchá
 • Užší stěny a příčky - získáme tak více m2 v interiéru při porovnání se zděným domem
 • Nižší celková cena - dřevostavba je často levnější než zděný dům
 • Dobré tepelně izolační vlastnosti
 • Velká variabilita tvarů

Nevýhody dřevostaveb

 • Dřevo je nutné chránit proti škůdcům, houbám a plísním
 • Důležité je dobře zpracovat všechny stavební detaily stavby, především ty v kontaktu s vodou - ošetřit nátěry apod.
 • Je to hořlavý materiál - neznamená, že může jen tak shořet!
 • Špatné akustické vlastnosti
 • Nutná větší péče o dům
 • Celková hodnota domu při porovnání s domem zděným je při prodeji často nižší

Současné trendy

V současné době je na trhu řada stavebních firem, které nabízejí certifikovaný stavební systém. K dispozici máme stavební systémy rámové, srubové, roubené, skeletové, sendvičové a panelové. Na trhu se čím dál více objevuje technologie two-by-four - jde o kanadskou technologii. Ale také pojmy difúzně otevřený a difúzně uzavřený systém.

Dřevostavby mohou být omítané a tak nepoznáte, že jde o dřevostavbu. Lze kombinovat také omítku a dřevěný obklad, ale také ocelové prvky jako pergoly, přístřešky a jiné. U dřevostaveb můžeme nechat viditelný trámový strop v interiéru a zvýraznit tak strop.

Pro stavbu svépomocí je nejvhodnější bungalov jako dřevostavba. Tesařské práce je však lepší ponechat odborné stavební firmě. Další variantou je nechat si postavit dům na klíč.

Dřevostavba jako nízkoenergetický nebo pasivní dům

Dřevostavba má vynikající tepelně izolační vlastnosti a díky tomu se stavba snadno dostane mezi nízkoenergetické stavby.  Dřevěné stavby se rychle vytopí a akumulované teplo předávají do interiéru. Stěny mohou mít velmi dobré hodnoty součinitele prostupu tepla při zachování subtilní obvodové konstrukce. Dostatečným zateplením, správným výběrem oken a technologickými prostředky lze mít dům i pasivní.

Číst 15860 krát

Související položky (podle značky)

 • Stavba domu

  Ještě než se pustíme do stavby rodinného domu, projdeme několika kroky. Musíte si rozmyslet typ domu a základní stavební materiál. Během připravy projektu budete společně s projektantem řešit způsob vytápění domu, vaření nebo také různé technologie - tepelné čerpadlo, solární panely, centrální vysavač apod. V neposlední řadě výstavba domu obnáší výběr správné stavební firmy. Budeme stavět dům svépomoci nebo si necháme postavit dům na klíč?

 • Zděné domy

  Na trhu je řada stavebních materiálů, přesto lze domy rozdělit na dvě hlavní kategorie a to dřevostavby nebo zděné domy. V našich krajích je nejčastější zděný dům, ač se v poslední době častěji objevují dřevostavby. Výběrem zděného domu určitě neuděláte chybu. Přesto je vhodné se seznámit s vlastnostmi a novými trendy dnešních rodinných domů.

O CHCI PROJEKT DOMU.cz

Chci projekt domu.cz je jediný poptávkový server orientovaný na realizaci. Zaměřujeme se na všechny poptávky, které jakkoliv souvisí s realizací domu. Od poptávek projektů, materiálů, stavebních firem až po reality.

Login Form

KONTAKT NA NÁS