Stavební materiály

Sádrokartony

Ohodnotit tuto položku
(5 hlasů)
Sádrokartony

Sádrokarton jako stavební materiál. Často také nazýván ve zkratce SDK. Při rekonstrukcích oceníte jeho lehkost a rychlost výstavby. Může se i hodit pro vytvoření atypického podhledu se svítidly. Abychom zvolili správný sádrokarton pro konkrétní účel, musíme se nejdříve seznámit s jednotlivými typy.

Sádrokarton (SDK) jako stavební materiál

Sádrokartonové desky neboli sádrovláknité desky jsou vyrobené ze sádry a vysokopevnostního kartonu. Jádro je vyplněno sádrou a vnější část je opláštěna speciálním papírovým kartonem dle druhu. Výrábějí se v základních modulech 1200 a 1250mm dle výrobce. Základní tlouštky jsou 6; 9,5; 10; 12,5; 15; 18; 20; 25 mm, přičemž desky tloušťky 6; 9,5 a 10 se nepovažují za samonosné. Od tloušťky nad 15 se používají především v protipožárních konstrukcích.

Použítí sádrokartonových desek

 • Podhledy - snížení stropu, zakrytí rozvodů, uzavření spodní části stropu, zvýšení požární odolnosti, vliv na architektonický vzhled interiéru
 • Předsazené stěny, příčky - dělení místností, akustické požadavky, požární požadavky, vytvoření prostoru pro vedení instalací, tepelně izolační vlastnosti
 • Vhodné použítí ve starších domech v podkroví nebo v málo únosných stropech.

Hlavní výhody sádrokartonu

 • rychlost
 • přesnost
 • neomezené rozměry
 • suchá výstavba
 • vydení instalací za SDK
 • moderní řešení
 • ekologické řešení
 • finančně dostupné
 • lehká úprava, řezání, zkracování
 • lze využít pro nízké zatížení stropů
 • lehce lze malovat, tapetovat, obkládat
 • lze využít i v mokrém prostředí

Nevýhody

 • Nelze příčky použít jako nosné zdivo
 • Málo únosné - nelze zavěsit těžší předměty - nutno vytvořit jinou skladbu například OSB a SDK
 • Běžný SDK není přítelem vlhkosti, nutno využít impregnované typy
 • Snáze se poškodí - naštěstí oprava je velmi jednoduchá
 • Desky mohou ve sparách praskat

typy sadrokartonuTypy sádrokartonů

Stavební deska obyčejná GKB  - deska SDK bílá

Tato deska se používá v interiérech s relativní vlhkostí menší než 65% při teplotě 20°C. Desky se používají pro suché prostory, běžné bytové příčky a podhledy, i pro ostatní konstrukce bez protipožárních požadavků. Označení : Na zadní straně je modré písmo uprostřed desky.

Stavební deska impregnovaná GKBI - deska SDK zelená

Impregnované desky se používají v prostorách s vyšší relativní vlhkostí do 75%, nebo 85% po dobu delší než 10 hodin, se 100% vlhkostí po dobu menší než 2 hodiny během 24 hodin, při teplotě 20°C. Desky se používají do koupelen, sprch a umýváren. Označení : Na zadní straně je modré písmo uprostřed desky. Deska je celá potažena speciálním kartonem zelené barvy.

Stavební deska protipožární GKF - deska SDK - růžová/červená

Protipožární desky se používají do suchých prostorů se stálou relativní vlhkostí menší než 65% při teplotě 20°C s požadovanou požární odolností stavby, nebo jako ochrana ocelových konstrukcí před požárem. Označení : Na zadní straně je červené písmo uprostřed desky.

Stavební deska protipožární impregnovaná GKFI - deska SDK zelená
Protipožární impregnované desky se používají do prostoru s vyšší relativní vlhkostí do 75% jako desky GKBI, ale kde je navíc stanovená protipožární odolnost konstrukce. Použití vyplývá z kombinace požadavků na desky GKF a GKBI. Označení : Na zadní straně je červené písmo uprostřed desky.

Stavební akustické desky - deska SDK modrá

Nyní jsou již na trhu i akustické SDK desky, které jsou ve standardu i protipožární.  Výrazně snižuje hladinu hluku. V tl. 12,5mm

Stavební akustické a impregnované desky

Snižuje akustický hluk a jsou vhodné i do vlhkého prostředí kuchyně, koupelny apod. Dodávané v tloušťce tl.12,5mm  a délky 2000mm

Stavební deska izolační s minerálním vláknem MF

Vrstvené desky izolační s minerálním vláknem slouží ke zlepšení tepelné a částečně zvukové izolace interiérových konstrukcí. Jedná se o desky GKB s vrstvou izolační hmoty (polystyrénem) tloušťky 2,3,5,6 cm, nalepené z rubové strany. Použití je stejné jako pro stavební desky GKB.

Stavební deska izolační s minerálním vláknem a parozábranou MFAL

Vrstvené desky izolační s minerálním vláknem a parozábranou mají na vnitřní straně sádrokartonové desky parozábranu, která zabraňuje vzniku kondenzační zóny v tepelně izolační vrstvě nalepené desky z minerálních vláken. Použití je stejné jako pro stavební desky GKBI

Stavební deska s olověnou fólií GKFPb

Stavební desky s olověnou fólií se používají na obklady místností a na výstavbu konstrukcí, kde je požadována ochrana před tvrdým zářením.

Stavební deska ohebná

Stavební deska ohebná je sádrokartonová deska, zesílená skelným vláknem. Je určena pro ohyby za sucha i mokra. Jedná se o desky tloušťky 6,5; 9,5 mm v provedení GKB. Další alternativou je sádrovláknitá deska RIFLEX se skelnou stříží tloušťky 6 mm. Je zvlášť vhodná pro oblouky a klenuté plochy. Ohýbá se za sucha.

Číst 12656 krát

O CHCI PROJEKT DOMU.cz

Chci projekt domu.cz je jediný poptávkový server orientovaný na realizaci. Zaměřujeme se na všechny poptávky, které jakkoliv souvisí s realizací domu. Od poptávek projektů, materiálů, stavebních firem až po reality.

Login Form

KONTAKT NA NÁS