Rekonstrukce

Rekonstrukce podkroví

Ohodnotit tuto položku
(10 hlasů)
rekonstrukce podkroví rekonstrukce podkroví

V rodinných domech nebo v bytových domech jsou nevyužité půdní prostory.  Podkroví je často využíváno jen jako skladové prostory nebo nejsou využívány vůbec. Časem však přijde někdo, kdo chce tento podkrovní prostor přestavět na byt nebo rozšířit stávající byt do podkroví.

Prostory jsou to velmi atraktivní a zajímavé jak z hlediska zkosených stěn střechy tak i díky krásným výhledům. Nejdříve než se rozhodnete pro rekonstrukci půdních prostor, zjistěte si zda nepatří váš dům do památkové zóny. V takovém případě podléhá změna v domě nebo bytě vyjádření památkového úřadu.

Mezi problematické části na půdách jsou především velmi nízké stropy, vazníky v podlaze, kleštiny, odvětrávací potrubí a další technické překážky.  Nejvhodnější pro přestavbu podkroví jsou střechy mansardové nebo sedlové se sklonem 35° a více. V bytovém domě můžete mít i tyto technické překážky. Kanalizace není již dostatečná pro napojení dalšího podkrovního bytu. Kapacita elektrického rozdělovače v domě nestačí a jiné.

Za určitých podmínek je pak vhodné mít vlastní kotel na vytápění a ohřev teplé vody.
Musíme si uvědomit, že při zvýšení střechy již měníme ráz domu a budeme potřebovat stavební povolení. V památkově chráněné oblasti vyjádření památkářů, jak na zvýšení, na množství oken, ale i na vnitřní stavební změny. Může se stát, že váš záměr bude zamítnut.

Rekonstrukce podkroví často souvisí s rekonstrukcí celého rodinného domu. V bytovém domě se rekonstrukce podkroví projeví i ve společných prostorech. V novém bytě si musíme vytvořit vlastní sociální zařízení. Proto budeme potřebovat nejen návrh interiéru, ale také návrh koupelny / rekonstrukci bytového jádra v panelovém domě.

Opticky může prostor vypadat velký, ale uvědomte si, že musíte střechu zateplit a hned se prostor znatelně zmenší. Než se pustíte do rekonstrukce podkroví oslovte architekta nebo stavebního inženýra a prokonzultujte svůj záměr. Již od počátku vám dokáže říct, zde je záměr realizovatelný a za jakých podmínek. Ten vám zpracuje projektovou dokumentaci návrhu interiéru včetně 3d vizualizace.

Stávající stav musí též posoudit statik, který vám řekne zda budete potřebovat případně mykologický průzkum, který vám řekne zda jsou krokve napadeny škůdci a houbami. V takovém případě budete muset nejdříve provést nový krov či vyměnit některé části a též se může stát, že budete muset pro rekonstrukci vyměnit i podlahu.
Krokve můžeme nechat přiznané v prostoru nebo jsou zcela zakryt sádrokartonovými deskami.

Stavební povolení rekonstrukce podkroví

Změnu v užívání podkroví musíte nahlásit na stavebním úřadě.  V případě zásahu do nosných stěn, do vzhledu stavby musíte mít již vypracovaný projekt ke stavebnímu povolení, v opačném případě stačí jen ohlášení stavby. V bytovém domě jsou účastníci řízení všichni majitelé objektu/ bytu.
V případě vyřešení těchto záležitostí se již společně s architektem nebo projektantem můžete pustit do samotného návrhu . Ten vám připraví několik variant, představí vám třeba i vizualizace.

Pro příčky lze použít mokrý proces výstavby – zdění z cihel  nebo suchý proces pomocí sádrokartonového materiálu. Tyto stěny jsou mnohem lehčí a rychlejší na výstavbu. Samozřejmě i proces výstavby je čistější.
Pro osvětlení  půdy můžete využít střešní okna nebo světlo můžete přivádět díky vikýřům. Ostění střešních oken je vhodné volit zkosené. Okna přivádí dostatek světla, ale v letním období přivádí nadměrné tepelné zisky. Proto je vhodné využít zastínění  žaluziemi nebo roletami.

Číst 37157 krát

Související položky (podle značky)

 • Rekonstrukce bytu

  Byt je něco kam se každý den vracíme a chceme si zde odpočinout, nabrat síly. Někdy máme pocit, že naše vlastní prostředí je horší než naše pracoviště. A tak se z našeho bytu stane spíš místo k přespání. Abychom byli spokojeni ve svém musíme provést větší či menší změnu v bytě neboli rekonstrukci bytu. Mezi nejčastější rekonstrukce v interiéru patří rekonstrukce bytového jádra, rekonstrukce koupelny někdy však jde o rekonstrukci celého bytu včetně kuchyňské linky.

 • Rekonstrukce kuchyně

  Mezi časté rekonstrukce patří přestavba kuchyně.  Buď již dosluhuje, nevyhovuje moderním trendům nebo má řadu technických problémů. Ještě než se pustíme do rekonstrukce kuchyně musíme si uvědomit, že během přestavby nebudeme mít kde vařit apod.

 • Rekonstrukce bytového jádra

  V panelovém bytě bydlí nemalý počet našich obyvatel. Díky revitalizačním programům dochází k odstranění konstrukčních závad, realizace nové fasády, zasklení lodžií. To vše vede ke zvýšení komfortu a kvality bydlení v panelovém domě. O vnitřní prostředí se však musí postarat sám majitel bytu. Bytová jádra v panelovém bytě jsou často již nevyhovující jak z hlediska živostnosti tak i nevyhovuje současným životním trendům. Často je však nevyhovující celá dispozice a s rekonstrukcí bytového jádra je spojena rekonstrukce celého bytu nebo i rekonstrukce kuchyně v panelovém domě.

 • Rekonstrukce koupelny

  Koupelna je prostor kde probíhá každodenní očista. Je to prostor, který navštíví i vaše návštěva. Určitě se chcete cítit dobře. Správně navržená koupelna jak esteticky tak i stavebně vám zajistí odborník.

 • Rekonstrukce bytového a rodinného domu

  Domov  je to, kam se vždy vracíme. Někdy máme však pocit, že náš domov není to správné místo, kde se cítíme dobře a nabereme zde nové síly.  Abychom získali domov s příjemnou atmosférou musíme provést určité změny v interiéru nebo se přestěhovat. Mnohdy však přesunem bydliště nic nevyřešíte. Atmosféru v interiéru ovlivňují především stěny, barvy, materiály, nábytek, ale také stavební poruchy.

O CHCI PROJEKT DOMU.cz

Chci projekt domu.cz je jediný poptávkový server orientovaný na realizaci. Zaměřujeme se na všechny poptávky, které jakkoliv souvisí s realizací domu. Od poptávek projektů, materiálů, stavebních firem až po reality.

Login Form

KONTAKT NA NÁS